Wakkanai Midori Challenge Cup
Curling Scores
Wakkanai Midori Challenge Cup
Aug 18 - 21, 2022
|
| Draw Aug 20 - 3:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Ikue Kitazawa Nagano, JPN |
0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | |||
| Asuka Kanai Karuizawa, JPN |
![]() |
1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Ikue Kitazawa
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.67 |
| PA/G: | 6.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.27 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Asuka Kanai
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.67 |
| PA/G: | 7.58 |
| Hammer Efficiency: | 0.13 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.30 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Season Statistics
Ikue Kitazawa
| Games: | 70 |
| Record: | 46W - 24L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 9.35 |
| PA/G: | 6.04 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.39 |
Asuka Kanai
| Games: | 40 |
| Record: | 24W - 16L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 3W - 1L |
| PF/G: | 8.07 |
| PA/G: | 6.95 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Scoring Records - Season
Ikue Kitazawa
Asuka Kanai
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 1, 2026
OGDEN, Utah -- Canada's Team Matt Dunstone will take an abundance of satisfaction from their 90 minutes or so of work Tuesday night at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
-
March 22, 2026
-
March 14, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















