Capital Curling Classic
Curling Scores
Capital Curling Classic
Oct 7 - 10, 2022
|
| Draw Oct 7 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| David Morton Ottawa, ON |
0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 | ||||||
| Felix Asselin Montreal, QC |
![]() |
1 | 4 | 2 | 4 | X | 11 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
David Morton
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 5.26 |
| PA/G: | 17.37 |
| Hammer Efficiency: | 0.11 |
| Steal Defense: | 0.56 |
| Force Efficiency: | 0.29 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Felix Asselin
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 12.58 |
| PA/G: | 5.16 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.41 |
Season Statistics
David Morton
| Games: | 60 |
| Record: | 35W - 25L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 4W - 1L |
| PF/G: | 8.08 |
| PA/G: | 7.32 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Felix Asselin
| Games: | 45 |
| Record: | 36W - 9L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 9.45 |
| PA/G: | 5.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.34 |
Scoring Records - Season
David Morton
Felix Asselin
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















