Curling Scores

W: Ontario Scotties
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Jan 27 -- 9:30am ET
Homan 4th
Inglis
Howard 4th
Wasylkiw
Mann 4th
Froud
Warriner Final
Flaxey (1)
M: Ontario Tankard
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Jan 27 -- 9:30am ET
Howard 5th
Ferris
W: Nova Scotia Scotties
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Jan 27 -- 10:00am AT
Black Final
Daigle (10)
Powers Final
Hilliard (10)
Nix Final
Murphy (10)
MacDiarmid Final
Crouse (9)
W: International Bernese Ladies Cup
Bern, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Jan 27 -- 2:00pm CET
Keiser Final
Morrison (6)
Schwaller Final
Messenzehl (8)
Ha Final
Zelingrova (5)
Jentsch 10  Final
Yildiz (5)
Wrana 8th
Jaeggi
Grandy 6th
Huerlimann
Farmer Final
Wuest (7)
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Hill 9th
Curtis 10 
W: Unibet Northern Ontario Scotties
Kenora, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Briscoe Final
Burns (10) Watch Live Curling!
Croisier Final
Westlund Stewart (EE) Watch Live Curling!
McCarville 10  Final
McCormick (6) Watch Live Curling!
W: Manitoba Scotties
East St. Paul, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Fri, Jan 27 -- 9:00am CT
Robertson 2nd
Jensen
Lawes 2nd
Carey
Peterson 2nd
Lukowich
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Thu, Jan 26 -- 3:00pm CT
Holland Final
Mitchell (8)
Schneider Final
Kleiter (9) Watch Live Curling!
Ackerman Final
Ricci (EE)
Barker Final
Stevenson (10)
M: Unibet Northern Ontario Tankard
Kenora, NONT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Carr Final
Glibota (9) Watch Live Curling!
Adams Jr. Final
Szajewski (9) Watch Live Curling!
M: Nova Scotia Tankard
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 6:00pm AT
Flemming Final
Thompson (EE)
Purcell Final
Burgess (6)
Manuel 10  Final
MacLeod (EE)
Everist Final
Sullivan (7)
W: PEI Scotties
Crapaud, PEI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm AT
Birt Final
Morrow (4)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Symonds Final
Young (10)
Smith Final
Thomas (8)
O'Leary Final
Skanes (8)
Peddigrew Final
McNeil Lamswood (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Superstore Monctonian Challenge

Dec 9 - 11, 2022
Round-Robin: Admin
Draw Dec 9 - 9:00 am HMR 1  2  3  4  5  6  7  8  Score 
James Grattan
Oromocto, NB
   3  1  2  0  2  1  X  X  9  
Mitchell Schut
Cornwall, PEI
     0  0  0  1  0  0  X  X  1  

WHERE TO WATCH:

No Broadcast Available
Skip:
Player Photo
James
Grattan
Third:
Player Photo
Scott
McDonald
Second:
No Photo
Paul
Dobson
Lead:
Player Photo
Andy
McCann
Fourth:
No Photo
Chase
MacMillan
Skip:
No Photo
Mitchell
Schut
Second:
No Photo
Cruz
Pineau
Lead:
No Photo
Liam
Kelly

Event Statistics

James Grattan
Games: 6  
Record: 4W - 2L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 9.27  
PA/G: 5.37  
Hammer Efficiency: 0.53  
Steal Defense: 0.26  
Force Efficiency: 0.64  
Steal Efficiency: 0.45  
Mitchell Schut
Games: 4  
Record: 0W - 4L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 5.19  
PA/G: 11.85  
Hammer Efficiency: 0.17  
Steal Defense: 0.61  
Force Efficiency: 0.38  
Steal Efficiency: 0.11  

Season Statistics

James Grattan
Games: 31  
Record: 19W - 12L  
Extra Ends: 0W - 0L  
One-Point Games: 0W - 0L  
PF/G: 8.96  
PA/G: 6.32  
Hammer Efficiency: 0.38  
Steal Defense: 0.31  
Force Efficiency: 0.64  
Steal Efficiency: 0.41  

Scoring Records - Season

James Grattan
Mitchell Schut

Curling Scores

W: Ontario Scotties
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Jan 27 -- 9:30am ET
Homan 4th
Inglis
Howard 4th
Wasylkiw
Mann 4th
Froud
Warriner Final
Flaxey (1)
M: Ontario Tankard
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Jan 27 -- 9:30am ET
Howard 5th
Ferris
W: Nova Scotia Scotties
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Jan 27 -- 10:00am AT
Black Final
Daigle (10)
Powers Final
Hilliard (10)
Nix Final
Murphy (10)
MacDiarmid Final
Crouse (9)
W: International Bernese Ladies Cup
Bern, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Jan 27 -- 2:00pm CET
Keiser Final
Morrison (6)
Schwaller Final
Messenzehl (8)
Ha Final
Zelingrova (5)
Jentsch 10  Final
Yildiz (5)
Wrana 8th
Jaeggi
Grandy 6th
Huerlimann
Farmer Final
Wuest (7)
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Hill 9th
Curtis 10 
W: Unibet Northern Ontario Scotties
Kenora, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Briscoe Final
Burns (10) Watch Live Curling!
Croisier Final
Westlund Stewart (EE) Watch Live Curling!
McCarville 10  Final
McCormick (6) Watch Live Curling!
W: Manitoba Scotties
East St. Paul, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Fri, Jan 27 -- 9:00am CT
Robertson 2nd
Jensen
Lawes 2nd
Carey
Peterson 2nd
Lukowich
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Thu, Jan 26 -- 3:00pm CT
Holland Final
Mitchell (8)
Schneider Final
Kleiter (9) Watch Live Curling!
Ackerman Final
Ricci (EE)
Barker Final
Stevenson (10)
M: Unibet Northern Ontario Tankard
Kenora, NONT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Carr Final
Glibota (9) Watch Live Curling!
Adams Jr. Final
Szajewski (9) Watch Live Curling!
M: Nova Scotia Tankard
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 6:00pm AT
Flemming Final
Thompson (EE)
Purcell Final
Burgess (6)
Manuel 10  Final
MacLeod (EE)
Everist Final
Sullivan (7)
W: PEI Scotties
Crapaud, PEI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm AT
Birt Final
Morrow (4)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Symonds Final
Young (10)
Smith Final
Thomas (8)
O'Leary Final
Skanes (8)
Peddigrew Final
McNeil Lamswood (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent

Jacobs In Familiar Territory

Brad Jacobs (photo: Anil Mungal, GSOC) advances to A-Event Qualifier looking for berth into Unibet Northern Ontario Tankard Playoffs.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑