U25 NextGen Classic
Curling Scores
U25 NextGen Classic
Aug 29 - Sep 2, 2023
|
| Draw Aug 31 - 4:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Nathan Young St. Johns, NL |
0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 6 | |||
| Johnson Tao Edmonton, AB |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 | ||
Event Statistics
Nathan Young
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.37 |
| PA/G: | 8.16 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.37 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Johnson Tao
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.29 |
| PA/G: | 6.57 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.70 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Season Statistics
Nathan Young
| Games: | 28 |
| Record: | 18W - 10L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.00 |
| PA/G: | 6.86 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Johnson Tao
| Games: | 44 |
| Record: | 25W - 19L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 7.37 |
| PA/G: | 5.85 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Nathan Young
Johnson Tao
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 5th End vs. Zach Davies (Sep 9, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 3rd End vs. Zach Davies (Sep 9, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Ryan Jacques (Oct 8, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 1st End vs. Yusuke Morozumi (Sep 16, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026














