Grand Prix Bern Inter Curling Challenge
Curling Scores
Grand Prix Bern Inter Curling Challenge
Oct 27 - 29, 2023
|
| Draw Oct 28 - 8:15 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Gontzal Garcia San Sebastian, ESP |
![]() |
0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 4 | ||
| Rich Ruohonen Minneapolis, MN |
0 | 1 | 2 | 0 | 5 | 0 | 3 | X | 11 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Gontzal Garcia
| Games: | 6 |
| Record: | 2W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.71 |
| PA/G: | 10.95 |
| Hammer Efficiency: | 0.18 |
| Steal Defense: | 0.38 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.11 |
Rich Ruohonen
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.09 |
| PA/G: | 7.27 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Season Statistics
Gontzal Garcia
| Games: | 83 |
| Record: | 57W - 26L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 3L |
| PF/G: | 8.99 |
| PA/G: | 6.37 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Rich Ruohonen
| Games: | 57 |
| Record: | 28W - 29L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 0W - 3L |
| PF/G: | 7.27 |
| PA/G: | 7.03 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Gontzal Garcia
Rich Ruohonen
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















