USA Curling National Championships
Curling Scores
USA Curling National Championships
Jan 27 - Feb 4, 2024
|
| Draw Feb 2 - 2:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Delaney Strouse Traverse City, MI |
0 | 4 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | X | 12 | |||
| Christine McMakin Minneapolis, MN |
![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 8 | ||
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Delaney Strouse |
20 |
75 |
2.14 | 4.7 | 79% |
| 3: | Anne O'Hara |
20 |
68 |
2.32 | 4.7 | 73% |
| 2: | Sydney Mullaney |
20 |
86 |
2.04 | 4.7 | 91% |
| 1: | Rebecca Rodgers |
19 |
77 |
1.68 | 4.6 | 84% |
| TEAM TOTALS | 79 | 306 | 2.06 | 4.6 | 81% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Cora Farrell |
19 |
59 |
2.10 | 5.3 | 65% |
| 3: | Christine McMakin |
20 |
79 |
1.84 | 5.0 | 82% |
| 2: | Jenna Burchesky |
20 |
71 |
2.06 | 5.3 | 74% |
| 1: | Clare Moores |
21 |
83 |
1.38 | 3.5 | 80% |
| TEAM TOTALS | 80 | 292 | 1.84 | 4.7 | 75% | |
Event Statistics
Delaney Strouse
| Games: | 9 |
| Record: | 6W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 9.06 |
| PA/G: | 7.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Christine McMakin
| Games: | 8 |
| Record: | 3W - 5L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.29 |
| PA/G: | 9.74 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.29 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Season Statistics
Delaney Strouse
| Games: | 86 |
| Record: | 49W - 37L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 3W - 4L |
| PF/G: | 7.74 |
| PA/G: | 7.35 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Christine McMakin
| Games: | 36 |
| Record: | 16W - 20L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.40 |
| PA/G: | 8.70 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.39 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Delaney Strouse
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 5th End vs. Rebecca Morrison (Aug 19, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 6th End vs. Chelsea Principi (Sep 8, 2023)
> 4 in 3rd End vs. Quinn Walsh (Sep 7, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Abby Marks (Oct 27, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 4th End vs. Eun ji Gim (Nov 7, 2023)
Christine McMakin
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Delaney Strouse | ||
| Christine McMakin | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















