SaskTel Tankard Last Chance
Curling Scores
SaskTel Tankard Last Chance
Jan 12 - 14, 2024
|
| Draw Jan 13 - 8:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Matthew Drewitz Saskatoon , SK |
0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 4 | |||
| Josh Heidt Kerrobert, SK |
![]() |
2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | X | 7 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Matthew Drewitz
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.17 |
| PA/G: | 6.42 |
| Hammer Efficiency: | 0.18 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.29 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Josh Heidt
| Games: | -2 |
| Record: | -4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 12.92 |
| PA/G: | 1.25 |
| Hammer Efficiency: | 2.33 |
| Steal Defense: | -0.70 |
| Force Efficiency: | 0.09 |
| Steal Efficiency: | 0.43 |
Season Statistics
Matthew Drewitz
| Games: | 30 |
| Record: | 13W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.23 |
| PA/G: | 7.23 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.46 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Josh Heidt
| Games: | 26 |
| Record: | 11W - 15L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 6.33 |
| PA/G: | 7.01 |
| Hammer Efficiency: | 0.22 |
| Steal Defense: | 0.45 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.34 |
Scoring Records - Season
Matthew Drewitz
Josh Heidt
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















