Canada West Curling Championships
Curling Scores
Canada West Curling Championships
Jan 19 - 21, 2024
|
| Draw Jan 20 - 6:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Victoria Vikes Zingel, R |
0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 | ||||
| Calgary Dinos Wipf, K |
![]() |
1 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 2 | 2 | X | 10 | |||
Event Statistics
Victoria Vikes
| Games: | 5 |
| Record: | 1W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.74 |
| PA/G: | 9.77 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.29 |
| Steal Efficiency: | 0.11 |
Calgary Dinos
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.76 |
| PA/G: | 7.56 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Season Statistics
Calgary Dinos
| Games: | 34 |
| Record: | 22W - 12L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 7.85 |
| PA/G: | 6.37 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Scoring Records - Season
Victoria Vikes
Calgary Dinos
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Victoria Vikes | ||
| Calgary Dinos | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















