Milk Every Moment Ontario Scotties
Curling Scores
Milk Every Moment Ontario Scotties
Jan 22 - 28, 2024
|
| Draw Jan 23 - 2:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Kaitlin Jewer Peterborough, ON |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | X | 6 | ||
| Julia Markle London, ON |
1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | 9 | |||
Event Statistics
Kaitlin Jewer
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.52 |
| PA/G: | 7.93 |
| Hammer Efficiency: | 0.14 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Julia Markle
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.11 |
| PA/G: | 7.89 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Season Statistics
Kaitlin Jewer
| Games: | 23 |
| Record: | 7W - 16L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.90 |
| PA/G: | 8.88 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.40 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Julia Markle
| Games: | 35 |
| Record: | 21W - 14L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.42 |
| PA/G: | 6.19 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Kaitlin Jewer
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Quinn Walsh (Sep 8, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 4th End vs. Emilie Metcalfe (Sep 15, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Susan Froud (Sep 16, 2023)
> 4 in 4th End vs. Rebecca Morrison (Sep 16, 2023)
> 4 in 1st End vs. Tabitha Peterson (Sep 9, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 5th End vs. Courtney Auld (Oct 5, 2023)
> 3 in 3rd End vs. Tabitha Peterson (Sep 9, 2023)
Julia Markle
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















