Northwest Territories Senior Mens Championship
Curling Scores
Northwest Territories Senior Mens Championship
Feb 23 - 25, 2024
|
| Draw Feb 23 - 5:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Dallas Weaver Hay River, NT |
![]() |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 3 | ||
| Ed Sattelberger Yellowknife, NT |
3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 7 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Dallas Weaver
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.63 |
| PA/G: | 7.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.00 |
| Steal Defense: | 0.56 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.44 |
Ed Sattelberger
| Games: | 3 |
| Record: | 1W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.67 |
| PA/G: | 7.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.22 |
| Steal Defense: | 0.40 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Dallas Weaver
Ed Sattelberger
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 1, 2026
OGDEN, Utah -- Canada's Team Matt Dunstone will take an abundance of satisfaction from their 90 minutes or so of work Tuesday night at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
-
March 22, 2026
-
March 14, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












