SD Biosensor World Wheelchair Curling Championship
Curling Scores
SD Biosensor World Wheelchair Curling Championship
Mar 2 - 9, 2024
|
| Draw Mar 5 - 12:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Italy Marchese, E |
0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | X | 3 | |||
| Slovakia Duris, R |
![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 1 | 1 | X | 8 | ||
Event Statistics
Italy
| Games: | 11 |
| Record: | 5W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.50 |
| PA/G: | 8.25 |
| Hammer Efficiency: | 0.22 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.42 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Slovakia
| Games: | 11 |
| Record: | 5W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.79 |
| PA/G: | 7.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.48 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Scoring Records - Season
Italy
Slovakia
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 1, 2026
OGDEN, Utah -- Canada's Team Matt Dunstone will take an abundance of satisfaction from their 90 minutes or so of work Tuesday night at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
-
March 22, 2026
-
March 14, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












