Ocean Contractors Nova Scotia Mens Curling Championship
Curling Scores
Ocean Contractors Nova Scotia Mens Curling Championship
Jan 14 - 19, 2025
|
| Draw Jan 14 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Paul Flemming Halifax, NS |
![]() |
3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 9 | |||
| Colten Steele Dartmouth, NS |
0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Paul Flemming
| Games: | 7 |
| Record: | 3W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.89 |
| PA/G: | 7.54 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.36 |
| Steal Efficiency: | 0.10 |
Colten Steele
| Games: | 7 |
| Record: | 3W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.27 |
| PA/G: | 7.97 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.07 |
Season Statistics
Paul Flemming
| Games: | 16 |
| Record: | 6W - 10L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 7.27 |
| PA/G: | 7.99 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.32 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Colten Steele
| Games: | 32 |
| Record: | 17W - 15L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.64 |
| PA/G: | 7.43 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
Paul Flemming
Colten Steele
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 2 -- Tue, Jan 14 -- 8:00pm AT | |||
| Thompson | 4 | Final | |
| MacDougall | 8 | (9) ![]() |
|
| Purcell | 8 | Final | |
| Deagle | 0 | (8) ![]() |
|
| Flemming | 9 | Final | |
| Steele | 4 | (8) | |
| Manuel | 5 | Final | |
| MacIsaac | 8 | (9) | |
| Thompson | 4 | Final | |
| MacDougall | 8 | (9) ![]() |
|
| Purcell | 8 | Final | |
| Deagle | 0 | (8) ![]() |
|
| Flemming | 9 | Final | |
| Steele | 4 | (8) | |
| Manuel | 5 | Final | |
| MacIsaac | 8 | (9) |
| Thompson | 4 | Final | |
| MacDougall | 8 | (9) ![]() |
|
| Purcell | 8 | Final | |
| Deagle | 0 | (8) ![]() |
|
| Flemming | 9 | Final | |
| Steele | 4 | (8) | |
| Manuel | 5 | Final | |
| MacIsaac | 8 | (9) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















