Alberta Boston Pizza Cup presented by Best Western
Curling Scores
Alberta Boston Pizza Cup presented by Best Western
Feb 5 - 9, 2025
|
| Draw Feb 6 - 11:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | EE | Score | ||
| Daniel Humbke Lacombe, AB |
0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 9 | |||
| Jamie King Calgary, AB |
![]() |
3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 7 | ||
Event Statistics
Daniel Humbke
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.00 |
| PA/G: | 7.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.60 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Jamie King
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.14 |
| PA/G: | 8.16 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.34 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Season Statistics
Daniel Humbke
| Games: | 23 |
| Record: | 9W - 14L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.67 |
| PA/G: | 8.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Jamie King
| Games: | 19 |
| Record: | 11W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.65 |
| PA/G: | 7.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Scoring Records - Season
Daniel Humbke
Jamie King
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















