Norwegian Naional Championships
Curling Scores
Norwegian Naional Championships
Feb 6 - 9, 2025
|
| Draw Feb 7 - 6:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Marianne Roervik Lillehammer, NOR |
![]() |
0 | 3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 8 | ||
| Torhild Bjoernstad Oppdal, NOR |
1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 4 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Marianne Roervik
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 13.79 |
| PA/G: | 6.21 |
| Hammer Efficiency: | 0.64 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.40 |
Torhild Bjoernstad
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.48 |
| PA/G: | 7.86 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.39 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.37 |
Season Statistics
Marianne Roervik
| Games: | 62 |
| Record: | 36W - 26L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 7.77 |
| PA/G: | 6.39 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Torhild Bjoernstad
| Games: | 55 |
| Record: | 30W - 25L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 3W - 2L |
| PF/G: | 7.99 |
| PA/G: | 6.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Scoring Records - Season
Marianne Roervik
Torhild Bjoernstad
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 4 -- Fri, Feb 7 -- 12:00pm CET | |||
| Roervik | 8 | Final | |
| Bjoernstad | 4 | (7) | |
| Hausstatter | 7 | Final | |
| Skaga | 6 | (8) | |
| Roervik | 8 | Final | |
| Bjoernstad | 4 | (7) | |
| Hausstatter | 7 | Final | |
| Skaga | 6 | (8) |
| Roervik | 8 | Final | |
| Bjoernstad | 4 | (7) | |
| Hausstatter | 7 | Final | |
| Skaga | 6 | (8) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026













