Nutana SaskTour Men's Spiel
Curling Scores
Nutana SaskTour Men's Spiel
Nov 14 - 16, 2025
|
| Draw Nov 16 - 10:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Bruce Korte Saskatoon, SK |
![]() |
0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 2 | X | 7 | ||
| Brayden Heistad Saskatoon, SK |
0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 2 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Bruce Korte
| Games: | 7 |
| Record: | 5W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.91 |
| PA/G: | 5.64 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
Brayden Heistad
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.39 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Season Statistics
Bruce Korte
| Games: | 18 |
| Record: | 11W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.16 |
| PA/G: | 6.57 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Brayden Heistad
| Games: | 32 |
| Record: | 12W - 20L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 6.39 |
| PA/G: | 7.94 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.46 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
Bruce Korte
Brayden Heistad
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: QF -- Sun, Nov 16 -- 9:00am CT | |||
| Scharback | 6 | Final | |
| Moser | 2 | (7) | |
| Korte | 7 | Final | |
| Heistad | 2 | (7) | |
| Ackerman | 4 | Final | |
| Hartung | 5 | (8) | |
| deConinck Smith | 7 | Final | |
| Laycock | 6 | (EE) | |
| Scharback | 6 | Final | |
| Moser | 2 | (7) | |
| Korte | 7 | Final | |
| Heistad | 2 | (7) | |
| Ackerman | 4 | Final | |
| Hartung | 5 | (8) | |
| deConinck Smith | 7 | Final | |
| Laycock | 6 | (EE) |
| Scharback | 6 | Final | |
| Moser | 2 | (7) | |
| Korte | 7 | Final | |
| Heistad | 2 | (7) | |
| Ackerman | 4 | Final | |
| Hartung | 5 | (8) | |
| deConinck Smith | 7 | Final | |
| Laycock | 6 | (EE) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 3, 2026
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















