RBC Dominion Securities Western Showdown
Curling Scores
RBC Dominion Securities Western Showdown
Dec 11 - 14, 2025
|
| Draw Dec 12 - 6:45 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Steve Laycock Swift Current, SK |
0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 | |||
| Jordon McDonald Winnipeg, MB |
![]() |
2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | ||
Event Statistics
Steve Laycock
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.18 |
| PA/G: | 7.95 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
Jordon McDonald
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.36 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Season Statistics
Steve Laycock
| Games: | 44 |
| Record: | 27W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.87 |
| PA/G: | 7.03 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Jordon McDonald
| Games: | 61 |
| Record: | 35W - 26L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.19 |
| PA/G: | 6.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Scoring Records - Season
Steve Laycock
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 1st End vs. Nathan Roy (Oct 12, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 6th End vs. Jason Ackerman (Oct 4, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 6th End vs. Kelly Knapp (Oct 13, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 8th End vs. Randy Bryden (Oct 4, 2025)
Jordon McDonald
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 10 -- Fri, Dec 12 -- 5:45pm CT | |||
| Jacques | 4 | Final | |
| Mooibroek | 8 | (8) ![]() |
|
| Blandford | 5 | Final | |
| Hoesli | 3 | (8) ![]() |
|
| Laycock | 7 | Final | |
| McDonald | 4 | (8) ![]() |
|
| Kalthoff | 5 | Final | |
| Ramsfjell | 4 | (8) ![]() |
|
| Jacques | 4 | Final | |
| Mooibroek | 8 | (8) ![]() |
|
| Blandford | 5 | Final | |
| Hoesli | 3 | (8) ![]() |
|
| Laycock | 7 | Final | |
| McDonald | 4 | (8) ![]() |
|
| Kalthoff | 5 | Final | |
| Ramsfjell | 4 | (8) ![]() |
| Jacques | 4 | Final | |
| Mooibroek | 8 | (8) ![]() |
|
| Blandford | 5 | Final | |
| Hoesli | 3 | (8) ![]() |
|
| Laycock | 7 | Final | |
| McDonald | 4 | (8) ![]() |
|
| Kalthoff | 5 | Final | |
| Ramsfjell | 4 | (8) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















