RBC Dominion Securities Western Showdown
Curling Scores
RBC Dominion Securities Western Showdown
Dec 11 - 14, 2025
|
| Draw Dec 12 - 6:45 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Dustin Kalthoff Saskatoon, SK |
![]() |
0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 | ||
| Magnus Ramsfjell Trondheim, NOR |
0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 | |||
Event Statistics
Dustin Kalthoff
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.06 |
| PA/G: | 6.36 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Magnus Ramsfjell
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.24 |
| PA/G: | 6.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
Dustin Kalthoff
| Games: | 58 |
| Record: | 26W - 32L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.06 |
| PA/G: | 7.89 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.46 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Magnus Ramsfjell
| Games: | 64 |
| Record: | 37W - 27L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.15 |
| PA/G: | 6.48 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Dustin Kalthoff
Magnus Ramsfjell
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 6th End vs. Sondre Svorkmo-Lundberg (Aug 29, 2025)
> 4 in 4th End vs. Fredrik Nyman (Aug 29, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 2nd End vs. Jacob Schmidt (Aug 28, 2025)
> 3 in 5th End vs. Felix Luethold (Aug 14, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Xiao Ming Xu (Aug 16, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 5 in 8th End vs. Cameron Bryce (Aug 28, 2025)
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 10 -- Fri, Dec 12 -- 5:45pm CT | |||
| Jacques | 4 | Final | |
| Mooibroek | 8 | (8) ![]() |
|
| Blandford | 5 | Final | |
| Hoesli | 3 | (8) ![]() |
|
| Laycock | 7 | Final | |
| McDonald | 4 | (8) ![]() |
|
| Kalthoff | 5 | Final | |
| Ramsfjell | 4 | (8) ![]() |
|
| Jacques | 4 | Final | |
| Mooibroek | 8 | (8) ![]() |
|
| Blandford | 5 | Final | |
| Hoesli | 3 | (8) ![]() |
|
| Laycock | 7 | Final | |
| McDonald | 4 | (8) ![]() |
|
| Kalthoff | 5 | Final | |
| Ramsfjell | 4 | (8) ![]() |
| Jacques | 4 | Final | |
| Mooibroek | 8 | (8) ![]() |
|
| Blandford | 5 | Final | |
| Hoesli | 3 | (8) ![]() |
|
| Laycock | 7 | Final | |
| McDonald | 4 | (8) ![]() |
|
| Kalthoff | 5 | Final | |
| Ramsfjell | 4 | (8) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















