RME New Holland Alberta Summit of Champions presented by Best Western
Curling Scores
RME New Holland Alberta Summit of Champions presented by Best Western
Jan 5 - 11, 2026
|
| Draw Jan 6 - 3:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Jacob Libbus Edmonton, AB |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 | |||
| Ryan Jacques Edmonton, AB |
![]() |
3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | ||
Event Statistics
Jacob Libbus
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.04 |
| PA/G: | 6.30 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.11 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Ryan Jacques
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.35 |
| PA/G: | 6.94 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.40 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
Jacob Libbus
| Games: | 50 |
| Record: | 26W - 24L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.55 |
| PA/G: | 7.45 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Ryan Jacques
| Games: | 33 |
| Record: | 13W - 20L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.07 |
| PA/G: | 7.70 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
Jacob Libbus
Ryan Jacques
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















