Norwegian National Curling Championships
Curling Scores
Norwegian National Curling Championships
Jan 8 - 11, 2026
|
| Draw Jan 8 - 12:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Markus Dale Oppdall, NOR |
0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 3 | |||
| Johan Hostmaelingen Lillehammer, NOR |
![]() |
0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Markus Dale
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.37 |
| PA/G: | 6.28 |
| Hammer Efficiency: | 0.26 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Johan Hostmaelingen
| Games: | 4 |
| Record: | 3W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.85 |
| PA/G: | 6.92 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Season Statistics
Markus Dale
| Games: | 24 |
| Record: | 9W - 15L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.09 |
| PA/G: | 8.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Johan Hostmaelingen
| Games: | 64 |
| Record: | 37W - 27L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.15 |
| PA/G: | 6.48 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Markus Dale
Johan Hostmaelingen
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 6th End vs. Sondre Svorkmo-Lundberg (Aug 29, 2025)
> 4 in 4th End vs. Fredrik Nyman (Aug 29, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 2nd End vs. Jacob Schmidt (Aug 28, 2025)
> 3 in 5th End vs. Felix Luethold (Aug 14, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Xiao Ming Xu (Aug 16, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 5 in 8th End vs. Cameron Bryce (Aug 28, 2025)
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 1 -- Thu, Jan 8 -- 6:00pm CET | |||
| Markin-Boehmer | 0 | Final | |
| Ramsfjell | 11 | (4) | |
| Dale | 3 | Final | |
| Hostmaelingen | 5 | (7) | |
| Bjoerke | 6 | Final | |
| Harstad | 8 | (7) | |
| Buraas | 7 | Final | |
| Svorkmo-Lundberg | 1 | (5) | |
| Markin-Boehmer | 0 | Final | |
| Ramsfjell | 11 | (4) | |
| Dale | 3 | Final | |
| Hostmaelingen | 5 | (7) | |
| Bjoerke | 6 | Final | |
| Harstad | 8 | (7) | |
| Buraas | 7 | Final | |
| Svorkmo-Lundberg | 1 | (5) |
| Markin-Boehmer | 0 | Final | |
| Ramsfjell | 11 | (4) | |
| Dale | 3 | Final | |
| Hostmaelingen | 5 | (7) | |
| Bjoerke | 6 | Final | |
| Harstad | 8 | (7) | |
| Buraas | 7 | Final | |
| Svorkmo-Lundberg | 1 | (5) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026














