Scotties Tournament of Hearts
Curling Scores
Scotties Tournament of Hearts
Jan 23 - Feb 1, 2026
|
| Draw Jan 26 - 2:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Melodie Forsythe , NB |
![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 | ||
| Amanda Power Summerside, PEI |
0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Melodie Forsythe
| Games: | 8 |
| Record: | 2W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.16 |
| PA/G: | 9.32 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Amanda Power
| Games: | 8 |
| Record: | 2W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.47 |
| PA/G: | 8.13 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.10 |
Season Statistics
Melodie Forsythe
| Games: | 42 |
| Record: | 23W - 19L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.03 |
| PA/G: | 7.66 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Amanda Power
| Games: | 26 |
| Record: | 11W - 15L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.00 |
| PA/G: | 8.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Scoring Records - Season
Melodie Forsythe
Amanda Power
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















