Scotties Tournament of Hearts
Curling Scores
Scotties Tournament of Hearts
Jan 23 - Feb 1, 2026
|
| Draw Jan 27 - 2:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Taylor Reese-Hansen Victoria, BC |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 | ||
| Hailey Armstrong Whitby, ON |
1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 7 | |||
Event Statistics
Taylor Reese-Hansen
| Games: | 8 |
| Record: | 3W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.73 |
| PA/G: | 7.60 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
Hailey Armstrong
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.31 |
| PA/G: | 6.03 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.09 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
Taylor Reese-Hansen
| Games: | 68 |
| Record: | 45W - 23L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 9.08 |
| PA/G: | 6.33 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Hailey Armstrong
| Games: | 59 |
| Record: | 36W - 23L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 7.05 |
| PA/G: | 5.92 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
Taylor Reese-Hansen
Hailey Armstrong
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















