Scotties Tournament of Hearts
Curling Scores
Scotties Tournament of Hearts
Jan 23 - Feb 1, 2026
|
| Draw Jan 28 - 2:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Amanda Power Summerside, PEI |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 | |||
| Christina Black Halifax, NS |
![]() |
1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 6 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Amanda Power
| Games: | 8 |
| Record: | 2W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.47 |
| PA/G: | 8.13 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.10 |
Christina Black
| Games: | 10 |
| Record: | 7W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.15 |
| PA/G: | 5.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Season Statistics
Amanda Power
| Games: | 26 |
| Record: | 11W - 15L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.00 |
| PA/G: | 8.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Christina Black
| Games: | 56 |
| Record: | 30W - 26L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.18 |
| PA/G: | 6.83 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Amanda Power
Christina Black
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 8th End vs. Kerri Einarson (Nov 22, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 2nd End vs. Cassidy Blades (Nov 15, 2025)
> 3 in 4th End vs. Brooke Godsland (Nov 12, 2025)
> 3 in 3rd End vs. Momoha Tabata (Sep 12, 2025)
> 3 in 3rd End vs. Kim Rhyme (Aug 29, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 5th End vs. Rachel Homan (Oct 4, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 2nd End vs. Kerri Einarson (Nov 22, 2025)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















