LGT World Men's Curling Championship
Curling Scores
LGT World Men's Curling Championship
Mar 28 - Apr 5, 2026
|
| Draw Apr 3 - 5:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Scotland Whyte, R |
![]() |
2 | 0 | 0 | 1 | 3 | ||||||||
| Canada Dunstone, M |
0 | 0 | 2 | 0 | ![]() | 2 | ||||||||
Event Statistics
Scotland
| Games: | 12 |
| Record: | 10W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.98 |
| PA/G: | 4.49 |
| Hammer Efficiency: | 0.59 |
| Steal Defense: | 0.04 |
| Force Efficiency: | 0.76 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Canada
| Games: | 13 |
| Record: | 11W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.24 |
| PA/G: | 5.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.54 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Season Statistics
Scotland
| Games: | 66 |
| Record: | 48W - 18L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 8.61 |
| PA/G: | 6.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Canada
| Games: | 54 |
| Record: | 34W - 20L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 2L |
| PF/G: | 7.48 |
| PA/G: | 6.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Scoring Records - Season
Scotland
Canada
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: SF -- Fri, Apr 3 -- 3:00pm MT | |||
| SWE (Edin) | 3 | 5th | |
| USA (Shuster) | 2 | ![]() |
|
| SCO (Whyte) | 3 | 5th | |
| CAN (Dunstone) | 2 | ![]() |
|
| SWE (Edin) | 3 | 5th | |
| USA (Shuster) | 2 | ![]() |
|
| SCO (Whyte) | 3 | 5th | |
| CAN (Dunstone) | 2 | ![]() |
| SWE (Edin) | 3 | 5th | |
| USA (Shuster) | 2 | ![]() |
|
| SCO (Whyte) | 3 | 5th | |
| CAN (Dunstone) | 2 | ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 3, 2026
OGDEN, Utah -- Team Matt Dunstone's road map is now clear and defined.
-
April 3, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















