World Senior Curling Championships
Curling Scores
World Senior Curling Championships
Apr 25 - May 2, 2026
|
| Draw May 1 - 8:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Scotland Lockhart, J |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | |||||
| Switzerland Strausak, N |
0 | 0 | 1 | 1 | 0 | ![]() | 2 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Scotland
| Games: | 5 |
| Record: | 5W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 14.85 |
| PA/G: | 2.73 |
| Hammer Efficiency: | 0.73 |
| Steal Defense: | 0.09 |
| Force Efficiency: | 0.86 |
| Steal Efficiency: | 0.68 |
Switzerland
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 12.94 |
| PA/G: | 4.12 |
| Hammer Efficiency: | 0.55 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.75 |
| Steal Efficiency: | 0.61 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Scotland
Switzerland
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: QF -- Fri, May 1 -- 2:00pm CET | |||
| CAN (Middaugh) | 6 | 6th | |
| LTU (Vaicekonyte) | 1 | ||
| GER (Belkofer-Kroehnert) | 5 | 6th | |
| SWE (Norberg) | 1 | ||
| SCO (Lockhart) | 2 | 6th | |
| SUI (Strausak) | 2 | ||
| JPN (Takimoto) | 4 | 6th | |
| USA (Smith) | 4 | ||
| CAN (Middaugh) | 6 | 6th | |
| LTU (Vaicekonyte) | 1 | ||
| GER (Belkofer-Kroehnert) | 5 | 6th | |
| SWE (Norberg) | 1 | ||
| SCO (Lockhart) | 2 | 6th | |
| SUI (Strausak) | 2 | ||
| JPN (Takimoto) | 4 | 6th | |
| USA (Smith) | 4 |
| CAN (Middaugh) | 6 | 6th | |
| LTU (Vaicekonyte) | 1 | ||
| GER (Belkofer-Kroehnert) | 5 | 6th | |
| SWE (Norberg) | 1 | ||
| SCO (Lockhart) | 2 | 6th | |
| SUI (Strausak) | 2 | ||
| JPN (Takimoto) | 4 | 6th | |
| USA (Smith) | 4 |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















