GP Car and Home World Cup of Curling
Curling Scores
GP Car and Home World Cup of Curling
Nov 2 - 6, 2011
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Glenn Howard Coldwater, ON |
0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 | |||
| John Epping Toronto, ON |
![]() |
1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | ||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Glenn Howard |
16 |
75 |
1.68 | 3.3 | 97% |
| 3: | Wayne Middaugh |
16 |
73 |
1.94 | 2.9 | 95% |
| 2: | Brent Laing |
17 |
77 |
2.04 | 3.5 | 95% |
| 1: | Craig Savill |
16 |
73 |
1.64 | 4.6 | 94% |
| TEAM TOTALS | 65 | 298 | 1.84 | 3.6 | 95% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | John Epping |
16 |
59 |
2.10 | 4.6 | 77% |
| 3: | Scott Bailey |
16 |
61 |
2.08 | 5.0 | 81% |
| 2: | Scott Howard |
16 |
73 |
2.26 | 4.6 | 97% |
| 1: | David Mathers |
16 |
70 |
1.18 | 5.2 | 88% |
| TEAM TOTALS | 64 | 263 | 1.90 | 4.8 | 86% | |
Event Statistics
Glenn Howard
| Games: | 8 |
| Record: | 7W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 6.78 |
| PA/G: | 4.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
John Epping
| Games: | 9 |
| Record: | 6W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 6.87 |
| PA/G: | 6.27 |
| Hammer Efficiency: | 0.52 |
| Steal Defense: | 0.07 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.16 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Glenn Howard
John Epping
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















