Curling Scores
USA National Championships
Feb 9 - 16, 2013
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Patti Lank Lewiston, NY |
![]() |
1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 | ||||
| Erika Brown Madison, WI |
0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | X | 8 | |||||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Patti Lank |
14 |
45 |
1.94 | 1.9 | 67% |
| 3: | Mackenzie Lank |
14 |
58 |
1.60 | 3.3 | 86% |
| 2: | Nina Spatola |
14 |
45 |
1.78 | 2.1 | 67% |
| 1: | Caitlin Maroldo |
13 |
54 |
1.24 | 2.6 | 84% |
| TEAM TOTALS | 55 | 202 | 1.64 | 2.5 | 76% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Erika Brown |
14 |
61 |
1.52 | 3.6 | 90% |
| 3: | Debbie McCormick |
14 |
59 |
1.60 | 3.3 | 87% |
| 2: | Jessica Schultz |
14 |
49 |
1.52 | 2.4 | 72% |
| 1: | Ann Swisshelm |
15 |
61 |
1.22 | 2.7 | 82% |
| TEAM TOTALS | 57 | 230 | 1.46 | 3.0 | 83% | |
Event Statistics
Patti Lank
| Games: | 10 |
| Record: | 5W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 6.21 |
| PA/G: | 6.74 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Erika Brown
| Games: | 11 |
| Record: | 9W - 2L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 4W - 2L |
| PF/G: | 8.50 |
| PA/G: | 5.20 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.34 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Patti Lank
Erika Brown
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















