Curling Scores
USA National Championships
Feb 9 - 16, 2013
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Patti Lank Lewiston, NY |
![]() |
1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | ||
| Laura Roessler Trempealeau, WI |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | |||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Patti Lank |
18 |
72 |
1.42 | 3.0 | 82% |
| 3: | Mackenzie Lank |
20 |
79 |
1.52 | 3.2 | 80% |
| 2: | Nina Spatola |
20 |
79 |
1.64 | 4.5 | 81% |
| 1: | Caitlin Maroldo |
20 |
77 |
1.28 | 3.5 | 78% |
| TEAM TOTALS | 78 | 307 | 1.46 | 3.5 | 80% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Laura Roessler |
18 |
55 |
1.52 | 3.1 | 63% |
| 3: | Jamie Haskell |
20 |
76 |
1.68 | 3.3 | 78% |
| 2: | Jackie Lemke |
20 |
64 |
1.60 | 1.8 | 66% |
| 1: | Steph Sambor |
20 |
84 |
1.14 | 4.2 | 84% |
| TEAM TOTALS | 78 | 279 | 1.48 | 3.1 | 73% | |
Event Statistics
Patti Lank
| Games: | 10 |
| Record: | 5W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 6.21 |
| PA/G: | 6.74 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Laura Roessler
| Games: | 9 |
| Record: | 4W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 5.71 |
| PA/G: | 6.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Patti Lank
Laura Roessler
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















