Southern Alberta Scotties
Curling Scores
Southern Alberta Scotties
Dec 13 - 15, 2013
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | EE | Score | ||
| Casey Scheidegger Lethbridge, AB |
![]() |
3 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 8 | ||
| Cheryl Bernard Calgary, AB |
0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 9 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Casey Scheidegger
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 10.00 |
| PA/G: | 4.49 |
| Hammer Efficiency: | 0.52 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.44 |
Cheryl Bernard
| Games: | 3 |
| Record: | 3W - 0L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 9.33 |
| PA/G: | 6.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.56 |
Season Statistics
Casey Scheidegger
| Games: | 51 |
| Record: | 28W - 23L |
| Extra Ends: | 1W - 3L |
| One-Point Games: | 2W - 6L |
| PF/G: | 7.84 |
| PA/G: | 6.37 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Cheryl Bernard
| Games: | 47 |
| Record: | 30W - 17L |
| Extra Ends: | 4W - 0L |
| One-Point Games: | 8W - 4L |
| PF/G: | 7.27 |
| PA/G: | 5.91 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
Casey Scheidegger
Cheryl Bernard
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Casey Scheidegger | ||
| Cheryl Bernard | ||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















