Mercure Perth Masters
Curling Scores
Mercure Perth Masters
Jan 2 - 5, 2014
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Niklas Edin Karlstad, SWE |
0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 | ||||||
| Kyle Smith Perth, SCO |
![]() |
0 | 4 | 1 | 2 | X | 7 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Niklas Edin
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 6.75 |
| PA/G: | 7.25 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.85 |
| Steal Efficiency: | 0.11 |
Kyle Smith
| Games: | 9 |
| Record: | 6W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 7.46 |
| PA/G: | 5.97 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Season Statistics
Niklas Edin
| Games: | 91 |
| Record: | 51W - 40L |
| Extra Ends: | 5W - 4L |
| One-Point Games: | 13W - 9L |
| PF/G: | 6.91 |
| PA/G: | 6.34 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Kyle Smith
| Games: | 51 |
| Record: | 30W - 21L |
| Extra Ends: | 3W - 3L |
| One-Point Games: | 6W - 4L |
| PF/G: | 6.80 |
| PA/G: | 5.92 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
Niklas Edin
Kyle Smith
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Niklas Edin | ||
| Kyle Smith | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















