USA Junior Men's Championship
Curling Scores
USA Junior Men's Championship
Jan 25 - Feb 1, 2014
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Ethan Meyers Duluth, MN |
1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 8 | |||
| Wesley Pedersen Midland, MI |
![]() |
0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Ethan Meyers
| Games: | 10 |
| Record: | 6W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.39 |
| PA/G: | 6.93 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Wesley Pedersen
| Games: | 9 |
| Record: | 4W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.03 |
| PA/G: | 6.49 |
| Hammer Efficiency: | 0.26 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Season Statistics
Ethan Meyers
| Games: | 23 |
| Record: | 12W - 11L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 7.18 |
| PA/G: | 7.87 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Ethan Meyers
Wesley Pedersen
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Ethan Meyers | ||
| Wesley Pedersen | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















