Ford World Women's Curling Championship
Curling Scores
Ford World Women's Curling Championship
Mar 19 - 27, 2016
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| United States Brown, E |
0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 5 | |||
| Italy Apollonio, F |
![]() |
1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
United States
| Games: | 11 |
| Record: | 6W - 5L |
| Extra Ends: | 2W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 3L |
| PF/G: | 6.06 |
| PA/G: | 5.58 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Italy
| Games: | 11 |
| Record: | 1W - 10L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 4L |
| PF/G: | 5.10 |
| PA/G: | 7.60 |
| Hammer Efficiency: | 0.21 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.42 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
United States
Italy
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| United States | ||
| Italy | ||
Recent News
Recent
April 1, 2026
OGDEN, Utah -- Canada's Team Matt Dunstone will take an abundance of satisfaction from their 90 minutes or so of work Tuesday night at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
-
March 22, 2026
-
March 14, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















