Pacific-Asia Curling Championships
Curling Scores
Pacific-Asia Curling Championships
Nov 5 - 12, 2016
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| New Zealand De Boer, P |
![]() |
4 | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 4 | 0 | X | 16 | |||
| Qatar Nabil, A |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 3 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
New Zealand
| Games: | 8 |
| Record: | 4W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.43 |
| PA/G: | 5.71 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.65 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Qatar
| Games: | 8 |
| Record: | 0W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 3.43 |
| PA/G: | 18.51 |
| Hammer Efficiency: | 0.02 |
| Steal Defense: | 0.64 |
| Force Efficiency: | 0.16 |
| Steal Efficiency: | 0.13 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
New Zealand
Qatar
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| New Zealand | ||
| Qatar | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















