Meridian Canadian Open
Curling Scores
Meridian Canadian Open
Jan 14 - 19, 2020
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Anna Hasselborg Sundbyberg, SWE |
![]() |
0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | ||
| Team Roth McFarland , USA |
1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | |||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Anna Hasselborg |
18 |
64 |
2.40 | 5.2 | 75% |
| 3: | Sara McManus |
18 |
65 |
2.06 | 4.6 | 76% |
| 2: | Agnes Knochenhauer |
18 |
73 |
1.96 | 4.6 | 85% |
| 1: | Sofia Mabergs |
18 |
71 |
1.28 | 4.1 | 80% |
| TEAM TOTALS | 72 | 273 | 1.92 | 4.6 | 79% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Tabitha Peterson |
18 |
77 |
2.06 | 5.2 | 90% |
| 3: | Becca Hamilton |
18 |
66 |
1.88 | 4.6 | 77% |
| 2: | Tara Peterson |
18 |
65 |
2.06 | 5.6 | 76% |
| 1: | Aileen Geving |
18 |
78 |
1.36 | 5.4 | 88% |
| TEAM TOTALS | 72 | 286 | 1.84 | 5.2 | 83% | |
Shot Tracker: (All DRAWS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Anna Hasselborg |
12 |
39 |
2.34 | 5.3 | 69% |
| 3: | Sara McManus |
6 |
20 |
1.84 | 6.7 | 69% |
| 2: | Agnes Knochenhauer |
6 |
24 |
1.50 | 5.6 | 82% |
| 1: | Sofia Mabergs |
15 |
63 |
1.20 | 4.2 | 85% |
| TEAM TOTALS | 39 | 146 | 1.70 | 5.1 | 77% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Tabitha Peterson |
10 |
40 |
1.90 | 4.7 | 83% |
| 3: | Becca Hamilton |
10 |
40 |
1.80 | 4.3 | 84% |
| 2: | Tara Peterson |
11 |
40 |
2.00 | 7.0 | 76% |
| 1: | Aileen Geving |
15 |
66 |
1.34 | 5.6 | 89% |
| TEAM TOTALS | 46 | 186 | 1.72 | 5.4 | 84% | |
Shot Tracker: (All HITS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Anna Hasselborg |
6 |
25 |
2.56 | 5.0 | 89% |
| 3: | Sara McManus |
12 |
45 |
2.16 | 3.6 | 79% |
| 2: | Agnes Knochenhauer |
12 |
49 |
2.20 | 4.2 | 86% |
| 1: | Sofia Mabergs |
3 |
8 |
1.66 | 3.3 | 55% |
| TEAM TOTALS | 33 | 127 | 2.20 | 4.0 | 81% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Tabitha Peterson |
8 |
37 |
2.28 | 5.8 | 98% |
| 3: | Becca Hamilton |
8 |
26 |
1.98 | 5.0 | 69% |
| 2: | Tara Peterson |
7 |
25 |
2.14 | 3.3 | 75% |
| 1: | Aileen Geving |
3 |
12 |
1.44 | 4.4 | 81% |
| TEAM TOTALS | 26 | 100 | 2.04 | 4.7 | 81% | |
Event Statistics
Anna Hasselborg
| Games: | 7 |
| Record: | 6W - 1L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 8.57 |
| PA/G: | 5.89 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.75 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Team Roth
| Games: | 4 |
| Record: | 3W - 1L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 7.27 |
| PA/G: | 6.36 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Anna Hasselborg
Team Roth
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Anna Hasselborg | ||
| Team Roth | ||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















