USA Curling Men's National Championship
Curling Scores
USA Curling Men's National Championship
May 25 - 30, 2021
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Luc Violette Chaska, MN |
![]() |
5 | 3 | 1 | 2 | X | 11 | |||||||
| Todd Birr Blaine, MN |
0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 | ||||||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Luc Violette
| Games: | 11 |
| Record: | 7W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.25 |
| PA/G: | 5.88 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Todd Birr
| Games: | 9 |
| Record: | 0W - 9L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 4.47 |
| PA/G: | 9.87 |
| Hammer Efficiency: | 0.13 |
| Steal Defense: | 0.45 |
| Force Efficiency: | 0.46 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Luc Violette
Todd Birr
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Luc Violette | ||
| Todd Birr | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















