Alberta U20 Junior Provincials
Curling Scores
Alberta U20 Junior Provincials
Feb 23 - 27, 2022
|
| Draw Feb 23 - 10:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Kenan Wipf Calgary, AB |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 5 | ||
| Cortland Sonnenberg Sexsmith, AB |
1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | 9 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Kenan Wipf
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 8.73 |
| PA/G: | 6.91 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.34 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Cortland Sonnenberg
| Games: | 4 |
| Record: | 3W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.06 |
| PA/G: | 5.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.06 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Season Statistics
Kenan Wipf
| Games: | 11 |
| Record: | 6W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 8.06 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.34 |
| Force Efficiency: | 0.42 |
| Steal Efficiency: | 0.37 |
Cortland Sonnenberg
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.69 |
| PA/G: | 5.13 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.06 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Kenan Wipf
Cortland Sonnenberg
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















