TBayTel Major League of Curling
Curling Scores
TBayTel Major League of Curling
Oct 12 - Jan 22, 2023
|
| Draw Oct 26 - 6:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Dallas Burgess Thunder Bay, NONT |
![]() |
1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 | ||
| Ron Rosengren Thunder Bay, NONT |
0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 6 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Dallas Burgess
| Games: | 13 |
| Record: | 5W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 3L |
| PF/G: | 7.02 |
| PA/G: | 7.87 |
| Hammer Efficiency: | 0.28 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Ron Rosengren
| Games: | 14 |
| Record: | 7W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 6.73 |
| PA/G: | 6.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Season Statistics
Dallas Burgess
| Games: | 21 |
| Record: | 7W - 14L |
| Extra Ends: | 2W - 3L |
| One-Point Games: | 3W - 4L |
| PF/G: | 5.83 |
| PA/G: | 8.47 |
| Hammer Efficiency: | 0.26 |
| Steal Defense: | 0.34 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Scoring Records - Season
Dallas Burgess
HIGH END SCORE: HAMMER
> 3 in 6th End vs. Hailey Beaudry (Jan 27, 2023)
> 3 in 10th End vs. Bella Croisier (Jan 26, 2023)
> 3 in 5th End vs. Krista Scharf (Oct 19, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 2nd End vs. Hailey Beaudry (Jan 27, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 5th End vs. Denis Malette (Nov 9, 2022)
> 4 in 1st End vs. Dylan Johnston (Oct 26, 2022)
> 4 in 6th End vs. Al Hackner (Oct 12, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 4th End vs. Trevor Bonot (Nov 30, 2022)
Ron Rosengren
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















