Swiss Cup Basel
Curling Scores
Swiss Cup Basel
Nov 4 - 6, 2022
|
| Draw Nov 4 - 5:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Andreas Harstad Oppdal, NOR |
![]() |
0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 | ||
| Yves Stocker Zug, SUI |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Andreas Harstad
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.25 |
| PA/G: | 6.25 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Yves Stocker
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.69 |
| PA/G: | 6.35 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.04 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Season Statistics
Andreas Harstad
| Games: | 112 |
| Record: | 81W - 31L |
| Extra Ends: | 1W - 2L |
| One-Point Games: | 5W - 4L |
| PF/G: | 8.88 |
| PA/G: | 5.52 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Yves Stocker
| Games: | 73 |
| Record: | 41W - 32L |
| Extra Ends: | 3W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 4L |
| PF/G: | 7.56 |
| PA/G: | 6.75 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Scoring Records - Season
Andreas Harstad
Yves Stocker
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















