Kamloops Crown of Curling
Curling Scores
Kamloops Crown of Curling
Oct 28 - 30, 2022
|
| Draw Oct 28 - 8:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Mark Longworth Vernon, BC |
![]() |
0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 4 | ||
| Chris Medford Kimberley, BC |
0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | |||
Event Statistics
Mark Longworth
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.75 |
| PA/G: | 7.25 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Chris Medford
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.91 |
| PA/G: | 11.36 |
| Hammer Efficiency: | 0.14 |
| Steal Defense: | 0.00 |
| Force Efficiency: | 0.22 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Season Statistics
Mark Longworth
| Games: | 27 |
| Record: | 9W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 2L |
| PF/G: | 6.56 |
| PA/G: | 8.96 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.32 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Chris Medford
| Games: | 36 |
| Record: | 16W - 20L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.14 |
| PA/G: | 7.82 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Scoring Records - Season
Mark Longworth
Chris Medford
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026













