Nufloors Penticton Curling Classic
Curling Scores
Nufloors Penticton Curling Classic
Nov 3 - 7, 2022
|
| Draw Nov 5 - 3:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Hayato Sato Sapporo, JPN |
0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6 | |||
| Tanner Horgan Sudbury, NONT |
![]() |
2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 8 | ||
Event Statistics
Hayato Sato
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.22 |
| PA/G: | 6.44 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Tanner Horgan
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.38 |
| PA/G: | 5.95 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Season Statistics
Hayato Sato
| Games: | 58 |
| Record: | 35W - 23L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.41 |
| PA/G: | 6.25 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Tanner Horgan
| Games: | 63 |
| Record: | 36W - 27L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.04 |
| PA/G: | 6.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Scoring Records - Season
Hayato Sato
Tanner Horgan
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Kyler Kleibrink (Sep 11, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 4th End vs. Jacques Gauthier (Sep 16, 2022)
> 3 in 6th End vs. Yusuke Morozumi (Sep 15, 2022)
> 3 in 3rd End vs. Sebastien Robillard (Sep 9, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 4th End vs. Glenn Howard (Sep 30, 2022)
> 4 in 2nd End vs. Matt Dunstone (Sep 16, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 6th End vs. Reid Carruthers (Oct 19, 2022)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















