Canadian Mixed Doubles Curling Championship
Curling Scores
Canadian Mixed Doubles Curling Championship
Mar 21 - 26, 2023
|
| Draw Mar 23 - 1:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Grandy/Morris Canmore, AB |
0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 | ||||
| Homan/Tardi Ottawa, ON |
![]() |
3 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 6 | |||
Event Statistics
Grandy/Morris
| Games: | 7 |
| Record: | 3W - 4L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.69 |
| PA/G: | 7.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.50 |
Homan/Tardi
| Games: | 10 |
| Record: | 8W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.72 |
| PA/G: | 5.83 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.44 |
Season Statistics
Grandy/Morris
| Games: | 68 |
| Record: | 42W - 26L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 10.34 |
| PA/G: | 7.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Homan/Tardi
| Games: | 47 |
| Record: | 35W - 12L |
| Extra Ends: | 3W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 1L |
| PF/G: | 10.71 |
| PA/G: | 6.53 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.62 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Scoring Records - Season
Grandy/Morris
Homan/Tardi
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















