Princess Auto Players' Championship
Curling Scores
Princess Auto Players' Championship
|
| Draw Apr 11 - 11:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | EE | Score | ||
| Brendan Bottcher Calgary, AB |
![]() |
0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 | ||
| Kevin Koe Calgary, AB |
0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 6 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 5.50 |
| PA/G: | 6.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.06 |
| Games: | 8 |
| Record: | 7W - 1L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 4W - 0L |
| PF/G: | 7.90 |
| PA/G: | 5.97 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.06 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Season Statistics
| Games: | 70 |
| Record: | 52W - 18L |
| Extra Ends: | 2W - 1L |
| One-Point Games: | 8W - 2L |
| PF/G: | 7.77 |
| PA/G: | 5.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
| Games: | 72 |
| Record: | 50W - 22L |
| Extra Ends: | 4W - 1L |
| One-Point Games: | 9W - 2L |
| PF/G: | 7.91 |
| PA/G: | 6.23 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 4th End vs. Reid Carruthers (Jan 10, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 1st End vs. Paul Cseke (Sep 16, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 4th End vs. Yannick Schwaller (Oct 19, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 8th End vs. Niklas Edin (Oct 21, 2022)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 1st End vs. Steve Laycock (Oct 29, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 5th End vs. Yusuke Morozumi (Nov 18, 2022)
> 4 in 5th End vs. Aaron Sluchinski (Oct 29, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 3rd End vs. Joel Retornaz (Dec 9, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 6th End vs. Joel Retornaz (Oct 21, 2022)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















