New Zealand National Championships
Curling Scores
New Zealand National Championships
Jun 14 - 18, 2023
|
| Draw Jun 16 - 10:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Darcy Nevill Naseby, NZL |
1 | 2 | 1 | 0 | 2 | 4 | X | 10 | ||||
| Dean Fotti Naseby, NZL |
![]() |
0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 2 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Darcy Nevill
| Games: | 7 |
| Record: | 3W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.45 |
| PA/G: | 11.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.16 |
| Steal Defense: | 0.64 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.45 |
Dean Fotti
| Games: | 6 |
| Record: | 0W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 5.35 |
| PA/G: | 11.16 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.60 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Darcy Nevill
Dean Fotti
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












