WCT Tallinn Mixed Doubles International
Curling Scores
WCT Tallinn Mixed Doubles International
Sep 21 - 24, 2023
|
| Draw Sep 24 - 1:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Kaldvee/Lill Tallinn, EST |
![]() |
0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 3 | X | 9 | ||
| Hueppi/Weiss Dubendorf, SUI |
3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 5 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Kaldvee/Lill
| Games: | 8 |
| Record: | 6W - 2L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 10.00 |
| PA/G: | 6.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
Hueppi/Weiss
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.29 |
| PA/G: | 9.02 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Season Statistics
Kaldvee/Lill
| Games: | 62 |
| Record: | 44W - 18L |
| Extra Ends: | 1W - 2L |
| One-Point Games: | 2W - 2L |
| PF/G: | 10.65 |
| PA/G: | 6.89 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.42 |
Hueppi/Weiss
| Games: | 32 |
| Record: | 13W - 19L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.36 |
| PA/G: | 10.18 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.37 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
Kaldvee/Lill
Hueppi/Weiss
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026














