Capital Curling Classic
Curling Scores
Capital Curling Classic
Oct 6 - 8, 2023
|
| Draw Oct 6 - 3:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Yannick Martel Sept-Iles, QC |
1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | 8 | |||
| Erin Morrissey Ottawa, ON |
![]() |
0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 2 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Yannick Martel
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 13.61 |
| PA/G: | 6.39 |
| Hammer Efficiency: | 0.69 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.27 |
| Steal Efficiency: | 0.45 |
Erin Morrissey
| Games: | 4 |
| Record: | 0W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.44 |
| PA/G: | 10.74 |
| Hammer Efficiency: | 0.13 |
| Steal Defense: | 0.69 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Season Statistics
Yannick Martel
| Games: | 44 |
| Record: | 33W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.80 |
| PA/G: | 6.39 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.34 |
Erin Morrissey
| Games: | 8 |
| Record: | 1W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 3.46 |
| PA/G: | 9.23 |
| Hammer Efficiency: | 0.15 |
| Steal Defense: | 0.55 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Scoring Records - Season
Yannick Martel
Erin Morrissey
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















