Stu Sells 1824 Halifax Classic
Curling Scores
Stu Sells 1824 Halifax Classic
Nov 1 - 5, 2023
|
| Draw Nov 2 - 12:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Jean-Michel Arsenault Levis, QC |
0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 6 | |||
| Bryce Everist Halifax, NS |
![]() |
2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | ||
Event Statistics
Jean-Michel Arsenault
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 5.81 |
| PA/G: | 6.77 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.77 |
| Steal Efficiency: | 0.13 |
Bryce Everist
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 6.13 |
| PA/G: | 6.77 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.07 |
Season Statistics
Jean-Michel Arsenault
| Games: | 51 |
| Record: | 36W - 15L |
| Extra Ends: | 0W - 3L |
| One-Point Games: | 2W - 3L |
| PF/G: | 8.63 |
| PA/G: | 6.03 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Bryce Everist
| Games: | 26 |
| Record: | 12W - 14L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.12 |
| PA/G: | 7.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Scoring Records - Season
Jean-Michel Arsenault
Bryce Everist
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















