Stu Sells 1824 Halifax Classic
Curling Scores
Stu Sells 1824 Halifax Classic
Nov 1 - 5, 2023
|
| Draw Nov 4 - 3:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| James Grattan Oromocto , NB |
![]() |
1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 2 | X | 7 | |||
| Jean-Michel Arsenault Levis, QC |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 | ||||
Event Statistics
James Grattan
| Games: | 4 |
| Record: | 3W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.50 |
| PA/G: | 6.79 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Jean-Michel Arsenault
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 5.81 |
| PA/G: | 6.77 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.77 |
| Steal Efficiency: | 0.13 |
Season Statistics
James Grattan
| Games: | 48 |
| Record: | 31W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.94 |
| PA/G: | 6.96 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Jean-Michel Arsenault
| Games: | 51 |
| Record: | 36W - 15L |
| Extra Ends: | 0W - 3L |
| One-Point Games: | 2W - 3L |
| PF/G: | 8.63 |
| PA/G: | 6.03 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
James Grattan
Jean-Michel Arsenault
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















