Pumps and Pressure Red Deer Curling Classic
Curling Scores
Pumps and Pressure Red Deer Curling Classic
|
| Draw Nov 18 - 11:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Johnson Tao Edmonton, AB |
0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 3 | |||
| Braden Calvert Winnipeg, MB |
![]() |
0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | 7 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.22 |
| PA/G: | 6.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.30 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.94 |
| PA/G: | 6.94 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.20 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Season Statistics
| Games: | 44 |
| Record: | 25W - 19L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 7.37 |
| PA/G: | 5.85 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
| Games: | 52 |
| Record: | 35W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 8.33 |
| PA/G: | 6.27 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 5th End vs. Zach Davies (Sep 9, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 3rd End vs. Zach Davies (Sep 9, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Ryan Jacques (Oct 8, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 1st End vs. Yusuke Morozumi (Sep 16, 2023)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 8th End vs. Jeff Stewart (Feb 9, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 5th End vs. Devon Wiebe (Sep 15, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Sean Grassie (Jan 13, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 6th End vs. Thomas McGillivray (Sep 14, 2023)
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















