Alberta Boston Pizza Cup Qualifier
Curling Scores
Alberta Boston Pizza Cup Qualifier
Jan 5 - 7, 2024
|
| Draw Jan 5 - 1:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Craig Bourgonje Edmonton, AB |
0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 7 | |||
| Kenan Wipf Calgary, AB |
![]() |
0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 6 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Craig Bourgonje
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.67 |
| PA/G: | 6.15 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.44 |
| Force Efficiency: | 0.70 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Kenan Wipf
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.37 |
| PA/G: | 6.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.70 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Season Statistics
Kenan Wipf
| Games: | 28 |
| Record: | 13W - 15L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.18 |
| PA/G: | 8.08 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Scoring Records - Season
Craig Bourgonje
Kenan Wipf
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















