MCT Championships
Curling Scores
MCT Championships
Jan 12 - 14, 2024
|
| Draw Jan 13 - 3:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Terry Ursel Arden, MB |
0 | X | 0 | |||||||||
| Selena Sturmay Edmonton, AB |
2 | X | 2 | |||||||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Terry Ursel
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.64 |
| PA/G: | 10.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.54 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Selena Sturmay
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.63 |
| PA/G: | 4.81 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.61 |
Season Statistics
Terry Ursel
| Games: | 41 |
| Record: | 18W - 23L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.33 |
| PA/G: | 8.71 |
| Hammer Efficiency: | 0.25 |
| Steal Defense: | 0.34 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Selena Sturmay
| Games: | 78 |
| Record: | 52W - 26L |
| Extra Ends: | 4W - 0L |
| One-Point Games: | 7W - 3L |
| PF/G: | 7.82 |
| PA/G: | 6.21 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Terry Ursel
Selena Sturmay
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 3rd End vs. Kerri Einarson (Feb 18, 2024)
> 4 in 4th End vs. Corryn Brown (Dec 2, 2023)
> 4 in 6th End vs. Kerry Galusha (Oct 8, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 6th End vs. Jolene Campbell (Dec 1, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 2nd End vs. Youbeen Park (Sep 29, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 4th End vs. Rachel Homan (Nov 20, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















