Nova Scotia Scotties
Curling Scores
Nova Scotia Scotties
Jan 17 - 21, 2024
|
| Draw Jan 17 - 6:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | EE | Score | ||
| Heather Smith Halifax, NS |
![]() |
0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 | ||
| Jocelyn Adams-Moss Halifax, NS |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Heather Smith
| Games: | 7 |
| Record: | 6W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.23 |
| PA/G: | 3.54 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 1.00 |
| Steal Efficiency: | 0.38 |
Jocelyn Adams-Moss
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.87 |
| PA/G: | 7.18 |
| Hammer Efficiency: | 0.10 |
| Steal Defense: | 0.40 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.16 |
Season Statistics
Heather Smith
| Games: | 43 |
| Record: | 25W - 18L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.04 |
| PA/G: | 6.96 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Jocelyn Adams-Moss
| Games: | 25 |
| Record: | 6W - 19L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.45 |
| PA/G: | 8.10 |
| Hammer Efficiency: | 0.14 |
| Steal Defense: | 0.40 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
Heather Smith
Jocelyn Adams-Moss
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















